ריקוד יווני מסורתי שכדאי לך להכיר

במדינה שבה ריקודי עם חיים היום כמו שהיו בימי קדם, יוון מונה למעלה מ-4,000 ריקודים מסורתיים הפרוסים בכל אזורי המדינה. כמה ריקודים ידועים גם מחוץ לגבולות יוון והובאו לפינות רבות בעולם הודות לפזורה היוונית העצומה. עם הפונקציה החברתית של קירוב הקהילה, ריקודים מסורתיים מבוצעים בדרך כלל בחתונות, טבילות, לידות או ימי שם, או פסטיבלים וחגים כמו חג הפסחא. להלן שבעה ריקודים יווניים מסורתיים שכדאי להכיר:

סירטאקי

Sirtaki, שנכתב גם סירטאקי, הוא כנראה אחד הריקודים היווניים המפורסמים ביותר הידועים ברחבי העולם. עם זאת, מעטים יודעים שסירטאקי מתחיל רק בשנות ה-60. למעשה, המוזיקאי היווני הבולט מיקיס תיאודורקיס [1] יצר את הריקוד לסרט זורבה היווני. על ידי צעדים איטיים ומהירים לסירוגין מריקוד הספיקו והאספוסרביקו, נולד סירטקי. המאפיין המפורסם ביותר שלו הוא התאוצה, הנע מקצב של 4/4 לקצב של 2/4. רוקדים אותו בצורת קו או מעגל, כשהידיים מונחות על כתפי השכן.

ריקוד יווני

חסאפיקו

האספיקו הוא ריקוד מסורתי עם שורשים מקונסטנטינופול. מקורו בימי הביניים כריקוד קרב שקצבים נהגו לבצע עם חרבות. האסאפיקו, המשמש כהשראה לסירטאקי, הוא ריקוד שמתקדם מקצב איטי למהיר יותר, הנקרא hasaposeriko, או hasapiko סרבי, המתייחס להשפעות הבלקניות של הגרסה המהירה. ההספיקו מבוצע בצורת קו או מעגל פתוח, כאשר כל רקדן מניח את ידיו על כתפי השכן, ממש כמו בסירטקי.

קלמטיאנוס

ריקוד עם פופולרי הידוע ברחבי יוון וקפריסין, הקלמטיאנוס רוקדים במעגל, עם רקדנים אוחזים ידיים. ריקוד חגיגי, לקלמטיאנוס שורשים שמקורם בימי קדם, בכתביו המוקדמים של הומרוס, בעוד שהשם נובע מהעיר קלמטה, השוכנת בדרום יוון. אבל אל תתנו לשם להטעות אתכם, שכן הקלמטיאנוס הוא למעשה ריקוד פאן-הלני ונחשב לריקוד הלאומי של יוון.

פנטוזלי

אנרגטי מאוד, הפנטוזלי הוא ריקוד מהיר שמקורו בכרתים. כרוך ביצירת קו שבו רקדנים נאחזים זה בזה בכתפיים, הוא מובל על ידי רקדן ראשי שיכול לבצע וריאציות כרצונה, בעוד שהרקדנים הנותרים עוקבים אחר הצעדים הבסיסיים. בעוד שהקצב מתון למדי בהתחלה, הוא מתקדם לקצב מהיר יותר, שמתורגם למהלכים מורכבים יותר של הרקדן הראשי.

צמיקו

ריקוד שבוצע אך ורק על ידי גברים בעבר, הצמיקו (או קלפטיקו) הוא ריקוד פאן-הלני מסורתי נוסף, פופולרי בפלופונסוס, מרכז יוון, תסליה ואפירוס, שם קיימת גרסה איטית יותר. בעקבות קצב קפדני, הריקוד לא מתמקד כל כך בצעדים בסיסיים אלא יותר בגישה של הרקדנים, ממוקמים בצורת מעגל ואוחזים זה בזה בזווית של 90 מעלות, כאשר הרקדנית הראשית מבצעת זינוקים וכפיפות בטן. , בהתאם למנגינה ולקצב. כאשר נשים וגברים רוקדים את הצמיקו, הוא כולל "מעקה כפול", כאשר גברים (בדרך כלל בפוסטנלה) רוקדים במעגל החיצוני, ונשים במעגל הפנימי, או טבעת פשוטה שבה רקדן אחד מלווה נקבה. רקדנית וכן הלאה.

ריקוד יווני מסורתי

איקריוטיקוס

חלק מריקודי ה-nisiotika (nisi, פירושו אי), המכילים ריקודים ושירים מהאיים האגאי, ה-ikariotikos הוא ריקוד מסורתי מאי אריכות הימים, איקריה, בצפון מזרח הים האגאי. בעוד שהריקוד היה, בהתחלה, ריקוד איטי, הגרסה המודרנית של האיקריוטיקוס היא הרבה יותר מהירה. הריקוד מבוצע במעגל פתוח על ידי גברים ונשים מחזיקים ידיים בגובה הכתפיים, וכולל שלושה חלקים. בראשון, רקדנים מבצעים צעדי הליכה איטיים, ואילו בחלק השני מואץ הקצב עד לקטע השלישי, בו הצעדים המהירים מציגים את זריזות הגוף והרגליים.

זייביקו

בניגוד לרוב הריקודים המוצגים כאן, הזיבקיקו אינו ריקוד המבוצע בקבוצה ולכן הוא ריקוד שקשה ללמוד; אין לו שלבים מסוימים לעקוב אחריהם, רק נתונים מסוימים. במקור ריקוד שבוצע על ידי שני גברים חמושים זה מול זה, הוא התפתח לאט לאט לריקוד מאולתר לגברים. ידוע גם בשם "ריקוד הנשרים", ה-zebekiko מבוצע עם ידיים פתוחות לרווחה ובעל עוצמה חזקה. כיום, הריקוד קצת איבד מהפן הטרגי שלו והוא מבוצע על ידי גברים (ולפעמים נשים) בחתונות ובמפגשים חברתיים אחרים.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן